Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Balista


Balista to machina wojenna miotająca pociski (strzały lub kamienie) wynaleziona w IV wieku p.n.e. przez mieszkańców Syrii. Wykorzystuje do oddania strzału sprężyste powrozy. Zwolnienie mechanizmu spustowego powodowało gwałtowne wyprostowanie ramion balisty i wyrzucenie pocisku. Zasięg balisty wynosił nawet 500 metrów i była to nieoceniona broń podczas oblężenia.

Balista obrazek

Zasady działania

Balisty należy do grupy machin nacjonalistycznych czyli wykorzystujących energię zgromadzoną w napiętych lub wykształconych materiałach. Często stosowano w tym celu powrozy z konińskiego włosia ale także liny ze ścięgien zwierzęcych lub taśmy spiżowe.

Jaki był zasięg balisty?

Balisty mogły mieć zasięg nawet do 500 metrów przy kamiennych pociskach oraz ponad 1000 w przypadku strzał.

Do jakiego typu machin wojennych należały Balisty?

Balisty należały do grupy machin neurobalistycznych czyli takich które wykorzystywały do strzały energię zgromadzoną w odkształconych lub naprężonych materiałach.

Czym różniła się balista od katapulty?

Podstawowa różnica to tor lotu pocisku. Balisty miotały pociski po torze płaskim natomiast katapulty stromotorowo.


Widok 360

Trójwymiarowy model balisty

Ponad 1000-letnia historia maszyny

Poszczególne elementy balisty można dokładnie obejrzeć na obrotowym modelu prezentującym jeden z przykładowych wariantów tej machiny. Wielkość i wygląd poszczególnych elementów znacząco rozbił się w zależności od czasu i miejsca w którym została zbudowaną gdyż balisty były używane przez ponad 1000 lat.