Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek Toompea w Tallinnie

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek Toompea jest jedną z najstarszych i największych budowli w Estonii. Zbudowany został na wzgórzu 50 metrów nad poziomem morza na przełomie XIII I XIV wieku w miejscu istniejącego wcześniej drewnianego zamku zbudowanego prawdopodobnie już w IX wieku. Budowę murowanego zamku zainicjował zakon kawalerów mieczowych w 1227 roku jednak już po 10 latach trafił w ręce Duńczyków pozostając w ich posiadaniu do połowy XIV wieku. W 1346 zakon Krzyżacki odkupił Estonie od króla duńskiego Waldemara IV. Zakon Krzyżacki przebudował zamek rozbudowując kapitularz, kaplicę oraz dormitorium. W tym czasie powstały także wieżę zamkowe. Zamek Toompea pod koniec XVI wieku przeszedł pod Szwedzkie panowanie.

Zamek Toompea w Tallinnie

Położenie i dojazd

Zamek Toompea znajduje się na wzgórzu w samym sercu Tallinna niedaleko starego miasta. Dokładna lokalizacja to róg ulic Felgi tee i Toompea. Sporej wielkości parking znajduje się przy ulicy Toompea jedyne dwieście metrów na południe od zamku.

Estonia

Mapa Zamek Toompea w Tallinnie
Tallinn

59.435944, 24.737103

Zwiedzanie


Obecnie zamek Toompea jest siedzibą rządu Estonii więc wnętrza nie są udostępnione zwiedzającym natomiast mury obronne, pałac a także ogród zamkowy po południowej stronie można zwiedzić bezpłatnie.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 2.9

58

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.2

84

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 4.5

90

Galeria zdjęć

Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-07