Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek Stolpen

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek Stolpen położony jest na wzgórzu 356 metrów n.p.m. I został zbudowany prawdopodobnie około 1100 roku. Zamek posiada nieregularny plan i aż cztery dziedzińce. Pierwszy dziedziniec znajduje się tuż za bramą na przedzamczu podzielone budynkiem spichlerza dzięki czemu powstał drugi dziedziniec określany jako przedzamcze górne. Wejście do głównego zamku prowadzi przez kamienny most i portal po którego dwóch stronach znajdują się wieże. Po prawej niższa z francuską kopułą. Druga wysoka wieża po lewej zwana "Johannisturm". Trzeci dziedziniec zwany armatnim pełnił rolę obronną nadal można zobaczyć na nim oryginalne działa z XVII wieku. Czwarty ostatni dziedziniec będący częścią zamku wysokiego otaczały głównie budynki mieszkalne niestety niewiele z nich ocalało. Charakterystyczny elementem zamku wysokiego jest także sześciokątna wieża.

Zamek w Stolpen

Położenie i dojazd

Zamek położony jest przy Schloßstraße 10 niedaleko rynku w Stolpen. Niestety bezpośrednio przy samym zamku nie ma żadnego parkingu. W mieście znajduje się kilka placów parkingowych najbliżej zamku będzie płatny parking przy ulicy Birkenweg około 500 metrów na północny-wschód od bramy zamku. Dojście zajmuje między 8 a 10 minut. Bezpłatne miejsca postojowe przy rynku maja ograniczenie czasowe (trzeba zostawić zegar parkingowy za szybą).

Niemcy

Mapa Zamek Stolpen
Stolpen w Saksonii

51.048063, 14.084272

Zwiedzanie


Bez biletu dostaniemy się tylko na pierwszy dziedziniec aby wejść dalej należy udać się do kasy zlokalizowanej w budynku dawnego spichlerza w którym znajduje się brama do zamku głównego. Trasa zwiedzania jest bardzo ciekawa przebiega przez dziedzinie część pomieszczeń, mury a także wysoką wieżę z wspaniałym widokiem na okolicę. Niespiesznie pokonamy całą trasę w półtorej godziny.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 5.0

100

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.8

96

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 4.0

80

Galeria zdjęć

Panorama zamku Stolpen

Panorama zamku Stolpen
Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-09