Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek Starý Jičín

Ocena: 4.0

Opis zamku

Zamek Starý Jičín powstał na przełomie XII i XIII wieku na wzgórzu ponad miejscowością o tej samej nazwie. Zbudowany został z kamienia w gotyckim stylu na miejscu wcześniejszej drewnianej strażnicy. Główną funkcją warowni była ochrona Bursztynowego Szlaku do Polski. Strategiczne położenie na wzgórzu o wysokości 486 m n.p.m. zapewniał szeroki widok na Morawy i znaczne walory obronne. Pierwszym właścicielem i założycielem zamku był hrabia Arnold z Hückeswagen. Na początku XIV wieku znalazł się natomiast w posiadaniu szlacheckiego rodu panów z Kravařa. Po śmierci Jana z Kravařa zamek w XV wieku kilkukrotnie zmieniał właściciela by na początku XVI wieku przypaść rodzinie Žerotínov. Niestety utracili go w czasie wojny trzydziestoletnie. Upadek zamku przypadł na XVIII wiek gdy stracił na znaczeniu a ówczesnych właścicieli przestał interesować.

Zamek w Starym Jiczynie

Położenie i dojazd

Dojazd samochodem bezpośrednio pod zamek jest niemożliwy, najlepiej zaparkować gdzieś koło kościoła świętego Václava i przejść się pieszo na wzgórze zamkowe (około 15 minut pieszo).

Czechy

Mapa Zamek Starý Jičín
Starý Jičín w morawsko-śląskim kraju

49.583187, 17.962972

Zwiedzanie


Zamek jest w ciągłej odbudowie obecnie zrekonstruowana została wieża która jest już udostępniona zwiedzającym, pozostała część zamku jest w ruinie jednak możliwe że niebawem zostaną odbudowane pozostałe części twierdzy.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 3.9

78

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.2

84

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 4.9

98

Galeria zdjęć

Ocena: 4.0 (na podstawie 1 opinii)

Data ostatniej aktualizacji: 2023-11-06