Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Starych Trokach

Opis zamku

Zamek w Starych Trokach powstał na początku XIV wieku z inicjatywy księcia litewskiego Giedymina. Przez siedem pierwszych lat istnienia od roku 1316 do 1323 był główną siedzibą władcy. Wygląd zamku nie jest dokładnie znany wiadomo jedynie, iż znajdował się na wzgórzu otoczonym szeroką fosą a mury wznosiły się na wysokość 10 metrów. Zamek był często niszczony w wyniku walk z Zakonem Krzyżackim a w 1390 roku ucierpiał tak poważnie, iż nie został ponownie odbudowany. Na początku XV wieku na ruinach dawnego zamku zbudowano kościół. W tym okresie do Starych Troków Witold Wielki sprowadził Benedyktynów. W pierwszej połowie przebudowano kościół dodając zabudowania klasztorne. Klasztor zbudowany na ruinach zamku po kilku przebudowach zachował się do dnia dzisiejszego.

Zamek w Starych Trokach

Położenie i dojazd

Klasztor na dawnym wzgórzu zamkowym w Starych Trokach znajduje się tuż przy drodze 214 po południowej stronie wioski. Samochód można zostawić około 50 metrów od murów klasztoru tuż przy tablicy turystycznej

Litwa

Mapa Zamek w Starych Trokach
Senieji Trakai w okręgu wileńskim

54.605431, 24.984060

Zwiedzanie


Niestety obiekt nie został specjalnie przygotowany do zwiedzania, można jedynie obejrzeć klasztor z zewnątrz. Przed murami znajduje się tablica z opisem historii zamku i klasztoru w języku polskim.

Galeria zdjęć

Dodaj pierwszą ocenę

Data ostatniej aktualizacji: 2024-05-04