Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek Spiski

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek Spiski zbudowany został na przełomie XI i XII wieku na wapiennej skale 634 m n.p.m. Najstarsza część zamku charakteryzuje się architekturą w stylu romańskim. Początkowo zamek składał się z romańskiego pałacu i okrąglej wieży mieszkalnej. Całość otoczono murem obwodowym tworząc zamek górny. W połowie XIV wieku nastąpiła pierwsza większą rozbudowa powstał wówczas kolejny duży dziedziniec zamkowy. Kolejną ważną przebudowę rozpoczął Stefan Zápolya w drugiej połowie XV wieku. Postawił nową kaplicę, podwyższył i wzmocnili wieżę oraz przebudował romański pałac. Na przełomie XIV I XV wieku powstał również zamek dolny. Zamek Spiski został poważnie uszkodzony w wyniku pożary z 1780 po którym podupadł i wkrótce potem zmienił się w ruinę.

Zamek Spiski

Położenie i dojazd

Zamek Spiski położony jest okolo 3 km na północny zachod w od wsi Żehra w regionie Preszowski kraj (Prešovský kraj). Około 100 metrów od zamku znajduje duży parking (bezpłatny).

Słowacja

Mapa Zamek Spiski
Żehra w Preszowskim kraju

48.999223, 20.767436

Zwiedzanie


Zwiedzanie zamku Spiskiego to świetne przeżycie, trasa jest bardzo ciekawa i długa. Warto zarezerwować sobie minimum dwie lub trzy godziny gdyż cały obiekt zajmuje obszar 25 hektarów. Bilet normalny kosztuje 16 Euro.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 5.0

100

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 5.0

100

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 5.0

100

Galeria zdjęć

Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)

Często zadawane pytania

Czy zamek Spiski jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO?

Tak, zamek Spiski jest jednym z ośmiu obiektów na terenie Słowacji wpisanych na listę UNESCO.

Kiedy można zwiedzić zamek Spiski bezpłatnie?

Wstęp wolny jest w pierwszą środę miesiąca.

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-16