Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek Sirotčí hrádek

Ocena: 4.8

Opis zamku

Zamek Sirotčí hrádek zbudowany został w połowie XIII wieku w gotyckim stylu przez rycerza Zygfryda Sirotek pochodzącego że szwabskiego rodu Wehingenów. Wzniesiony został na dwóch wapiennych klifach oddzielonych wąwozem na wysokości 458 metrów n. p. m. Na mniejszej południowej platformie powstał trzypiętrowy pałac natomiast na północnej strażnica. Budynki były prawdopodobnie połączone mostem oraz otoczone wałem oraz palisada.

Zamek Sirotčí hrádek

Położenie i dojazd

Ruiny znajdują się w zachodniej cześć miejscowości Klentnice. Najlepiej dojechać do parkingu znajdującego się na przeciwko adresu Klentnice 2 a następnie udać się pieszo w kierunku północnym (dokładny kierunek wskazuje drogowskaz na Sirotčí hrádek). Wejście zajmuje od 15 do 20 minut w jedną stronę.

Czechy

Mapa Zamek Sirotčí hrádek
Klentnice w południowomorawskim kraju

48.845453 N 16.640622 E

Zwiedzanie


Zwiedzanie ruin zamku Sirotčí hrádek jest całkowicie bezpłatne. Wejść można praktycznie wszędzie jednak niektóre miejsca są niebezpieczne i trzeba uważać na urwiska. Umieszczono kilka punktów z łańcuchami żeby ułatwić wejście i są to jedyne udogodnienia dla turystów. Większość zachowanych murów znajduje się na południowym klifie, znikome resztki strażnicy są praktycznie niedostępne. Czas potrzebny na spokojne zwiedzanie to około 40 do 50 minut.

Galeria zdjęć

Ocena: 4.8 (na podstawie 9 opinii)