Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Pradze

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek w Pradze zajmuje powierzchnię 70 tysięcy metrów kwadratowych i jest największym tego typu zabytkiem na świecie. Początki zamku sięgają IX gdy powstała pierwsza murowana budowla, która był Kościół. W XI wieku większość zabudowań na wzgórzu była już murowana jednak największa rozbudowa warowni przypadła na połowę XII wieku. Prace skupiały się głównie na udoskonaleniu fortyfikacji i rozbudowie pałacu. W roku 1303 zamek został zniszczony przez pożar co spowolniło nieco rozbudowę. Dopiero po roku 1333 rozpoczęto odbudowę. Przez kolejne wieki niemal wszyscy władcy rozbudowywali zamek na Hradczanach. W 1344 roku rozpoczęto budowę archikatedry św. Wita natomiast w 1538 Pałacyku Królowej Anny zbudowanego dla Anny Jagiellonki.

Zamek w Pradze

Położenie i dojazd

Zamek w Pradze znajduje się w północno-zachodniej części miasta, dzielnicy zwanej Hradczany. Obiekt znajduje się na wzgórzu z ograniczonym dostępem więc dojazd samochodem pod samą bramę jest niemożliwy. Auto trzeba zostawić nieco dalej można poszukać miejsca przy ulicy w okolicach rzeki 15 minut piechotą do zamku.

Czechy

Mapa Zamek w Pradze
Praga w środkowoczeskim kraju

50.091048, 14.401818

Zwiedzanie


Wstęp za bramę czyli na teren wzgórza zamkowego jest bezpłatny. Bilety należy zakupić aby zwiedzić wystawy we wnętrzach. Bilet podstawowy obejmuje dawny Pałac Królewski, Katedrę św. Wita, Bazylikę św. Jerzego oraz Złotą uliczkę. Cena biletu dla osoby dorosłej to 250 koron czeskich czyli około 47 zł. Warto wspomnieć, że jest co tylko cena biletu podstawowego dodając wejście na wieżę audio-przewodnik lub inne dodatki cena może być nawet dwa, trzy razy wyższa.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 5.0

100

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.8

96

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 4.5

90

Galeria zdjęć

Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)

Często zadawane pytania

Jakie obiekty można zwiedzać na terenie zamku na Hradczanach?

Zamek na Hradczanach obejmuje kilka bardzo znanych i cenionych przez turystów Obiektów. Podstawowym jest oczywiście dawny Pałac Królewski jednak równie ważne są Katedra św. Wita i Bazylika św. Jerzego oraz dwie kaplice. Turyści również chętnie odwiedzają Złotą Uliczkę z kolorowymi domkami z XVI wieku. Dodatkowo można również wejść na szczyt Katedralnej wieży.

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-12