Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Płocku

Ocena: 4.0

Opis zamku

Budowę zamku w Płocku rozpoczął w drugiej połowie XIII wieku książę mazowiecki Bolesław II. Najpierw powstała kamienna wieża typu donżon (pozostałości tej wieży znajdują się pod obecną wieżą zegarową). Kolejnym etapem budowy na początku XIV wieku było powstanie drugiej wieży zwanej Szlachecka i muru obronnego. Główna rozbudowa zamku przypada na czasy panowania Kazimierza Wielkiego dlatego to często jemu przypisywane jest powstanie zamku. Pewne jest ze w XIV wieku zamek w Płocku stał się już typową murowaną budowlą obroną. Posiadał nieregularny plan dwie linie muru, dwie wieże oraz dom mieszkalny. W XVI wieku część zamku została zniszczona przez osuwanie ziemi podmywanej przez Wisłę a północno zachodnia część zamku została przekazana opactwu benedyktynów. Zamek w Płocku został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i trzeciej wojny północnej po której nastspił stopniowy rozbiór pozostałości zamku.

Zamek w Płocku

Położenie i dojazd

Zachowane fragmenty zamku znajduje się na wzgórzu Tumskim czyli na końcu ulicy Tumskiej tuż nad brzegiem Wisły. Parkingów przy ulicy jest niewiele więc może być problem z miejscem postojowym. Dobrym rozwiązaniem jest zatrzymanie się przy placu Gabriela Narutowicza około 300 metrów od wieży szlacheckiej.

Polska

Mapa Zamek w Płocku
Płock w województwie Mazowieckim

52.541383, 19.688482

Zwiedzanie


Pozostałości zamku zostały przebudowane w XVI wieku na opactwo benedyktynów więc po dawnej budowli pozostały już tylko dwie wieże Szlachecka i Zegarową oraz zachodnia ściana opactwa. Zewnętrze mury można zobaczyć bezpłatnie bez przeszkód jednak wnętrza niestety nie są dostępne, w dawnym opactwie mieści się Muzeum diecezjalne jednak zbiory związane są głównie z opactwem benedyktynów.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 4.0

80

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.2

84

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 3.9

78

Galeria zdjęć

Ocena: 4.0 (na podstawie 1 opinii)

Często zadawane pytania

Jak nazywano dawniej wieżę Szlachecką?

Wieżę Szlachecką w początkowych latach istnienia zamku nazywano Wielką lub Wysoką.

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-18