Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Lublanie


Opis zamku

Zamek w Lublanie zbudowany został pierwotnie w XI wieku na wzgórzu nad miastem i był typowo obronną warownią. Kolejne stulecia przyniosły liczne rozbudowy budowli a obecny wygląd uzyskała w XV wieku zatracając częściowo walory obronne. Dzisiejszy zamek składa się z następujących budynków: na prawo od wejścia znajduje się wieża łuczników zbudowana w XVI wieku. Dalej znajduje się dawny skład proch oraz lochy a następnie wieża Erazma. Kolejne budynki przeznaczone zostały na salę bankietowe i koncertowe. W południowo zachodnim narożniku mieści się kaplica oraz wieża widokowa. Ostatni budynek na lewo od wejścia został zbudowany współcześnie znajduje się w nim sklepik z pamiątkami a dalej restauracja.

Zamek w Lublanie

Położenie i dojazd

Zamek znajduje się na wschód od starego miasta pod adresem Grajska planota 1. Ścieżka prowadząca na wzgórze zamkowe rozpoczyna się przy ulicy Študentovska nieopodal starego miasta. Podejście jest dosyć strome jednak krótkie około 15 minut do pierwszego tarasu.

GPS: 46.048862 N 14.508504 E

Słowenia

Mapa Zamek w Lublanie
Lublana mapa

Zwiedzanie


Zamek jest jedna z głównych atrakcji miasta i oczywiście udostępniony jest zwiedzającym. Zwiedza się samodzielnie a rodzaje biletów są dwa z audio-przewodnikiem lub bez. Na terenie całego kompleksu rozmieszczone są tabliczki z numerkami aby odsłuchać odpowiednich fragmentów nagrania. Niestety nie ma wersji polskiej audio-przewodnika. Zamek jest pokaźny więc czas zwiedzania to minimum 2 godziny lub dłużej jeżeli zdecydujemy się na chwilę odpoczynku w kawiarni na dziedzińcu. Cena biletu dla osoby dorosłej z audio-przewodnikiem to aż 20 Euro więc nie należy do najtańszych (dane z 2022 roku).

Galeria zdjęć


Zewnętrzne mury zamku w Lublanie
Ozdobne wykusze zamku w Lublanie
Makieta zamku w Lublanie