Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Lubece

Ocena: 4.0

Opis zamku

Zamek w Lubece został zbudowany w 1143 roku przez Adolfa II von Schauenburg hrabiego szauenburskiego i holsztyńskiego. Powstał on na wzgórzu Bucu pomiędzy dwoma rzekami Trave a Wakenitz. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo gdyż walory tego wzgórza docenili już w VII wieku Słowianie budując na nim warowny gród. Historia zamku jest krótka i niewiele wiadomo o jego wyglądzie w 1221 roku został on połączony wspólnym murem z murami miasta Lubeka. W 1229 roku na miejscu zamku zbudowano klasztor warowny i przekazano go Dominikanom. Po zamku pozostała już tylko fragmenty murów podziemia w tym najstarsza część obecne klasztoru czyli piwnica skrzydła północnego.

Zamek w Lubece

Położenie i dojazd

Ślady dawnego zamku znajdują się pod Klasztorem w północnej części starego miasta w Lubece. Najlepiej dojść ulicą Große Burgstraße aż do bramy znajdującej się tuż przed mostem Burgtorbrücke. Turystów odwiedzających Lubekę samochodem ucieszy fakt, że parkingów w mieście nie brakuje zarówno dla samochodów osobowych jaki kamperów. Duży parking niedaleko starego miasta znajduje się przy moście Drehbrücke.

Niemcy

Mapa Zamek w Lubece
Lubeka w Szlezwiku-Holsztynie

53.874033, 10.690748

Zwiedzanie


Niestety zwiedzanie zamku jest raczej symboliczne i ciężko dopatrzeć się jego śladów w obecnej budowli. Znajdująca się po północnej stronie starego miasta brama nazwana została Burgtor czyli bramą zamkowa jednak powstała w XIII wieku. Ślady dawnego zamku to jedynie podziemne mury klasztoru.

Galeria zdjęć

Ocena: 4.0 (na podstawie 1 opinii)

Często zadawane pytania

Czy pozostałości zamku w Lubece są na liście UNESCO?

Całe stare miasto i wszystkie zabytki Lubeki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Data ostatniej aktualizacji: 2024-05-16