Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Kurzętniku

Ocena: 3.5

Opis zamku

Zamek Kurzętnik zbudowany został przez biskupów chełmińskich w pierwszej połowie XIV wieku. Składał się z zamku właściwego na planie prostokąta o wymiarach 25x28 metrów i przedzamcza. Całość otoczona była murami obwodowymi z dwiema basztami po stronie wschodniej i zachodniej. Po stronie północne natomiast istniała wieża pełniąca funkcje mieszkalną i strażnicy. Na przełomie XIV i XV wieku zamek właściwy przebudowano na wielki dom mieszkalny otoczony murami z trzech stron z wjazdem od południa przez most nad suchą fosą. Zamek podupadł już w roku 1454 gdy został doszczętnie spalony przez wojska zakonu krzyżackiego. Przez kolejne lata ulegał stopniowej rozbiórce. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty kamiennych murów.

Zamek w Kurzętniku

Położenie i dojazd

Dogodny dojazd do zamku w Kurzętniku prowadzi od ulicy Sienkiewicza lub Władysława Jagieły. Sporej wielkości parking znajduje się przy tej pierwszej co szczególnie ucieszy zmotoryzowanych. Ruiny znajdują się wzniesieniu należ więc udać się ścieżką prowadzącą z parkingu na zamkowe wzgórze około pięć do dziesięciu minut spacerkiem.

Polska

Mapa Zamek w Kurzętniku
Kurzętnik w województwie Warmińsko-mazurskim

53.393425, 19.566393

Zwiedzanie


Ruiny są dostępne i można swobodnie się do nich dostać chociaż ich zwiedzanie nie jest zbyt interesujące, niewiele pozostało z dawnego zamku.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 4.0

80

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.2

84

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 3.8

76

Galeria zdjęć

Ocena: 3.5 (na podstawie 2 opinii)

Często zadawane pytania

Czy z zamkiem w Kurzętniku wiąże się jakaś legenda?

O zamku w Kurzętniku krąży wiele legend a większość z nich wiąże się z postacią pięknej złotowłosej księżniczki, która niegdyś mieszkała na zamku. Podobno ukazuje się ona o północy w miejscu dawnego dziedzińca spacerując i śpiewając pieśni których nikt nie rozumie.

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-03