Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Kownie

Opis zamku

Zamek w Kownie zbudowany został w połowie XIV wieku aby odpierać ataki Zakonu Krzyżackiego. Usytuowany został w strategicznie ważnym miejscu u ujścia rzeki Willi do Niemna. Pierwotnie powstał na planie nieregularnego czworoboku z podwójnym kamiennym murem o wysokości okolu 11 metrów i dwoma wieżami w południowo-wschodnim i północno-zachodnim narożniku. Zamek został zaatakowany przez Krzyżaków wiosną 1362 roku, a po miesięcznych walkach zajęty i zniszczony. Na początku XV wieku, za panowania wielkiego księcia Witolda, na fundamencie pierwszego zamku wzniesiono drugi potężniejszy zamek z czterema wieżami w narożnikach. Obok zamku, po przywileju nadanym na prawie magdeburskim w 1408 r., zaczęło rozwijać się miasto Kowno. W XVI wieku przy południowo-wschodniej wieży zbudowano bastion artyleryjski. Zamek ucierpiał w wyniku wojen z Rosją w połowie XVII wieku natomiast od XVII do połowy XIX wieku Wilia zmyła dwie trzecie terenu zamku.

Zamek w Kownie

Położenie i dojazd

Zamek w Kownie znajduje się w pobliżu starego miasta przy ulicy Pilies niedaleko ujścia Wilii do Niemna. 100 metrów od zamku znajduje się spory parking płatny 7 dni w tygodniu od 8.00 do 20.00. Opłata wynosi 1 EUR za godzinę.

Litwa

Mapa Zamek w Kownie
Kowno w okręgu kowieńskim

54.898948, 23.885280

Zwiedzanie


Zamek jest jedną z głównych atrakcji Kowna oczywiste więc, że jest on przystosowany na przyjęcie turystów. Zwiedzanie zaczynamy od terenu wokoło zamku. Przechodząc przez drewniany most nad pozostałościami fosy znajdziemy się na placu widząc po stronie południowej mury i basztę. Drugim etapem jest zwiedzanie wnętrza baszty co jest już odpłatne. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 4 EUR. Wystaw we wnętrzach jest stosunkowo niewiele przejście całej trasy potrwa więc około 30-40 minut.

Galeria zdjęć

Dodaj pierwszą ocenę

Data ostatniej aktualizacji: 2024-05-22