Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek Helfsztyn

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek Helfsztyn został zbudowany pod koniec XIII wieku przez Bedřicha z Linavy. Pierwotnie jako niewielka warownia w większości drewniana na planie nieregularnym. Przebudowywany i rozbudowywany wielokrotnie w XIV i XV wieku, obecnie ma wielokątny plan otoczony murem i jest jednym z największych zamków w Czechach. Cały kompleks ma 187 metrów długości i 152 szerokości oraz posiada pięć bram i aż cztery dziedzińce. Dużą przebudowę przeprowadził około 1480 Vilém z Pernštejna zwiększając znacznie jego walory obronne. Powstał długi na 150 metrów dziedziniec otoczony murem z bastejami w kształcie podków. Rozbudowano również wieżę bramna wysuwając ją przed lico murów oraz powiększono pałac. Przez dwa kolejne stulecia zamek był wielokrotnie wykorzystywany do celów militarnych i kilka razy oblegany jednak w XVIII wieku jego znaczenie spadło. Został częściowo rozebrany jednak już w połowie XIX wieku przystosowano go do przyjęcia odwiedzających.

Helfsztyn zamek

Położenie i dojazd

Zamek znajduje się nieopodal miejscowości Týn nad Bečvou gdzie znajdziemy pierwsze drogowskazy prowadzące do zamku. Dojechać można bardzo blisko około 50 metrów od bramy. Praktycznie pod samymi murami znajduje się płatny parking.

Czechy

Mapa Zamek Helfsztyn
Helfsztyn w ołomunieckim kraju

49.517407, 17.627587

Zwiedzanie


Zamek jest udostępniony zwiedzającym odpłatnie, w bramie znajduje się kasa z biletami gdzie można zakupić także drobne pamiątki. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie bez przewodnika. Budowla jest imponujących rozmiarów więc dobrze jest zarezerwować sobie co najmniej dwie lub trzy godziny, warto zatrzymać się dłużej na wieży z której widać praktycznie cały zamek a także okolice. Restauracja znajdująca się na dziedzińcu może dodatkowo przedłużyć nasz pobyt.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 5.0

100

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 5.0

100

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 5.0

100

Galeria zdjęć

Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)

Często zadawane pytania

Ile kosztuje zwiedzanie zamku Helfsztyn

Bilet normalny kosztuje 80 koron czeskich czyli około 15 zł.

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-19