Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Brnie

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek w Brnie zwany Špilberk powstał w drugiej połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Przemysła Ottokara II. Ulokowany został na wzgórzu w strategicznym miejscu na najwyższym wzniesieniu Brna 290 m. n. p. m. Początkowo zamek został wzniesiony na planie prostokąta z dużym wewnętrznym dziedzińcem o wymiarach 93 na 53 metra. Od wschodu umieszczono czworoboczny donżon a od zachodu wieżę na planie okręgu o średnicy 15 metrów. Bramę umieszczono po stronie wschodniej. W XIV i XV wieku zamek pełnił funkcję siedziby margrabiów morawskich jednak w XVI wieku jego znaczenie zmalało. W 1560 roku przeszedł na własność miasta Brna i podupadł. W połowie XVII wieku rozpoczęto przebudowę zamku w efekcie której zmienił się w potężną barokową fortecę. Na początku XIX wieku po okupacji miasta Napoleon rozkaz zniszczyć znaczna część twierdzy co doprowadziło do przekształcenie jej w więzienie a następnie koszary. Po II wojnie światowej w dawnym zamku utworzono muzeum miasta Brna.

Zamek w Brnie

Położenie i dojazd

Wzgórze na którym znajduje sie zamek znajduje się na zachód od centrum Brna. Na szczyt można dostać się kilkoma drogami z różnych stron jedno z bardziej popularnych zaczyna się przy ulicy Husova. Przy ulicy Husova znajduje się kilka parkingów więc można znaleźć miejsce postojowe naprawdę blisko.

Czechy

Mapa Zamek w Brnie
Brno w południowomorawskim kraju

49.194540, 16.599261

Zwiedzanie


Špilberk jest jedną z najważniejszych atrakcji Brna a zwiedzanie wzgórza wraz zamkiem stanowi obowiązkowym punkt niemal wszystkich wycieczek. Wzgórze dostępne jest bezpłatnie można obejrzeć pozostałości murów, bram spacerując alejkami a także podziwiać widok na panoramę miasta. Płatna część obejmuje pomieszczenia zamkowe w których mieści się Muzeum miasta Brna. Cena biletu normalnego 180 koron czyli około 34 złotych.

Galeria zdjęć

Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-09