Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Bratysławie

Ocena: 4.5

Opis zamku

Zamek w Bratysławie położony jest na wzgórzu tuż nad brzegiem Dunaju. Glowny budynek zamku składa się z czterech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec. Charakterystycznym elementem zamku są takze czterech wież (po jednej w każdym rogu). Najwyższa znajdujaca się w poludniowo-zachodnim narożniku o wysokości 47 metrów zwana jest Koronną. Na dziedzińcu znajduje się studnią o głębokości 80 metrów. Wzgorze zamkowe otoczone jest murem z bastionami i czterema bramami. Historia zamku w Bratysławie sięga czasów przed nasza erą gdy na wzgórzu nad Dunajem swoje budowle wznosili Celtowie, Rzymianie a później Słowianie. Pierwszy kamienny zamek zbudowany został około X wieku jednak obecna budowlą została przebudowywana tak wiele razy, że żaden element z tego okresu nie przetrwał do obecnych czasów. Najstarsze gotyckie fragmenty datowane są na XIII wiek. W kolejnych wiekach zamek był przebudowywany w stylu renesansowym a następnie barokowym w XVII wieku.

Zabytkowy zamek

Położenie i dojazd

Znalezienie zamku nie stanowi problemu, położony jest na wysokim wzgórzu i widoczny z daleka. Polecam wejść na teren zamku przez Bramę Wiedeńską od ulicy Palisády gdzie przy odrobinie szczęścia znajdziemy miejsce do parkowania.

Słowacja

Mapa Zamek w Bratysławie
Bratysława w Bratysławskim kraju

48.142139, 17.099902

Zwiedzanie


Zwiedzanie wzgórza zamkowego w Bratysławie zajmuje minimum kilka godzin. Budynek zamku to oczywiście najważniejsza ale nie jedyna jego atrakcja. Barokowy ogród kilka dziedzińców oraz pomników a także bramy których znajdziemy cztery (Wiedeńska, Leopolda, Zygmunta, Świętego Mikołaja). Na szczególną uwagę zasługują tarasy z widokiem na Dunaj i miasto. Ponadto można zrobić sobie wycieczkę wzdłuż murów i dojść do starego miasta Bratysławy.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 5.0

100

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.8

96

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 4.5

90

Galeria zdjęć

Ocena: 4.5 (na podstawie 2 opinii)

Często zadawane pytania

Dlaczego najwyższa z wież zamku nazywają Koronną ?

Najwyższą wieżę zamku w Bratysławie nazywają Koronną ponieważ przez 200 lat (od połowy XVI wieku do połowy XVIII) przechowywano w niej Węgierskie klejnoty koronne.