Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Bowsku

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek w Bowsku zbudowany został w latach 1443–1456 przez rycerzy zakonu kawalerów mieczowych. Posiadał plan nieregularnego prostokąta węższego na wschodzie z pięcioma basztami. Przedzamcza znajdowało się na wschód od głównego zamku. Ģłownymi materiałami przeznaczonymi do budowy były kamienie cegły połączone zaprawą wapienną. Znaczącej przebudowy z inicjatywy księcia Gottharda Kettlera dokonano w lata 1570 - 1580. Zmieniono wówczas zamek w typową dla tego okresu ufortyfikowana rezydencję. W roku 1625 podczas wojny polsko-szwedzkiej zamek został poważnie zniszczony. Około połowy XVII wieku przeprowadzono prace remontowe na zamku i wzmocniono wschodnią stronę wraz z bramą. W 1701 zamek zajęli Szwedzi a król szwedzkiego Karol XII nakazał ulepszenie fortyfikacji. Jednak już w 1705 przeszedł w ręce Rosjan a rok później został doszczętnie zniszczony pozostając w ruinie aż do rozpoczęcia prac renowacyjnych w XX wieku.

Zamek w Bowsku

Położenie i dojazd

Zamek znajduje się na zachodnim obrzeżu miasta pomiędzy rzekami Niemenek a Musza przy ulicy Brīvības bulvāris. Przed zamkiem znajduje się bezpłatny parking.

Łotwa

Mapa Zamek w Bowsku
Bowsk w gminie Bauskas novads

56.403434, 24.174709

Zwiedzanie


Zamek w Bowsku jest świetnie przygotowany na przyjęcie turystów a opłata 19.50 EUR za bilet rodzinny (w 2023) nie wydaje się wygórowana zwłaszcza, że trasa zwiedzania jest naprawdę dobrze przygotowana. Zwiedzanie trwa około dwóch godzin a trasa obejmuje zarówno zabudowania wschodniego przedzamcza jaki ruiny zamku głównego a nawet wejście na największą z baszt znajdującą się obok bramy na zamek główny.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 5.0

100

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 5.0

100

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 5.0

100

Galeria zdjęć

Panorama zamku w Bowsku

Panorama zamku w Bowsku
Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)