Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek Adršpach

Ocena: 3.5

Opis zamku

Zamek Adršpach zbudowany został w pierwszej połowie XIV wieku prawdopodobne z inicjatywy Jana Luksemburskiego. Położony został na trudno dostępnym płaskowyżu 681 metrów na poziomem morza. Posiadał nietypowy układ i składał się z dwóch części. Większa część z pałacem znajdowała się od południa, natomiast mniejsza posiadała kwadratową mieszkalną wieżę. Południową i zachodnią stronę zamku chronił podwójny wał natomiast pozostałe boki chroniły ściany z piaskowca. Historia zamku jest dość krótka obejmuje zaledwie trzy stulecia gdyż szybko utracił znaczenie strategiczne. Jeszcze podczas wojen husyckich z Adršpach wyruszały liczne napady rabunkowe na Śląsk. Jednak zamek został zniszczony już w połowie XVI wieku z inicjatywy książąt i miast śląskich.

Ruiny zamku Adršpach

Położenie i dojazd

Dojazd do ruin samochodem jest niemożliwy, oczywiście tuż przy wejściu do skalnego miasta znajduje się duży parking jednak jest wówczas około 2 kilometrów do przejścia. Najbliżej będzie rozpocząć wędrówkę od Dolnego Adršpach po górzystym teranie potrwa to około 20 minut należy kierować się na południowy zachód.

Czechy

Mapa Zamek Adršpach
Adršpach w hradeckim kraju

50.616212, 16.102011

Zwiedzanie


Obecnie po zamku pozostały jedynie nikłe ślady kamiennych murów i piwnic połączonych z naturalnymi skałkami. Pośród ruin ustawiono drabiny i barierki ułatwiające poruszanie a także umożliwiające dojście na najwyższy obecnie punk dawnego zamku gdzie wydzielono taras widokowy.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 4.0

80

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.2

84

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 3.9

78

Galeria zdjęć

Ocena: 3.5 (na podstawie 2 opinii)

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-17