Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Trokach

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek w Trokach zbudowany został w latach 1404-1408 przez księcia litewskiego Witolda Kiejstutowicza z rodu Giedyminowiczów. W pierwszym etapie zbudowano dwa skrzydła oraz donżon o wysokości 35 metrów. Dziedzinie od strony wschodniej zamknięto murem tworząc pałac książęcy. Pałac otoczony był murem obwodowymi i oddzielony od pozostałej części zamku fosą. Następnie zbudowano zamek dolny na południe i zachód od pałacu. Posiadał duży nieregularny dziedziniec otoczony murem z trzema obronnymi basztami. Główną bramę usytuowano po południowej stronie a od strony dziedzińca wzdłuż murów wzniesione zostały budynki gospodarcze. Zamek został zniszczony w XVI wieku podczas wojen moskiewskich natomiast jego odbudowę zaczęto dopiero w XX wieku.

Zamek w Trokach

Położenie i dojazd

Zamek znajduje się na jednej z wysp jeziora Galwe nieopodal litewskiego miasta Troki. Prowadzi do niego drewniany most przeznaczony wyłącznie dla ludzi więc samochodem można dojechać najbliżej do ulicy Karaimų. Przy ulicy można znaleźć parkingi prowadzone przez prywatnych właścicieli.

Litwa

Mapa Zamek w Trokach
Troki w okręgu wileńskim

54.652155, 24.933341

Zwiedzanie


Zamek w Trokach jako największą atrakcja regionu jest oczywiście udostępniony turystą tuż za bramą znajduje się kasa cena biletu normalnego wynosi 10 EUR (w roku 2023). Trasa zwiedzania rozpoczyna się na dużym dziedzińcu tuż za bramą w tej części zamku wszystkie wystawy znajdują się w zachodnim budynku na dwóch kondygnacjach. Kolejnym punktem zwiedzania jest znajdujący się nieco wyżej pałac. Czas zwiedzania wynosi od godziny do dwóch.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 5.0

100

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 5.0

100

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 4.8

96

Galeria zdjęć

Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)

Często zadawane pytania

Kto zbudował zamek w Trokach?

Pierwszy murowany zamek w Trokach zbudował wielki książę litewski Kiejstut Giedyminowicz (Zamek znajdował się na półwyspie) natomiast jego syn Witold Kiejstutowicz zbudował murowany zamek na wyspie (Zamek, który zwiedzamy obecnie).

Data ostatniej aktualizacji: 2024-05-17