Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Tarnobrzegu

Opis zamku

Początki Tarnobrzeskiego zamku sięgają II połowy XV wieku został zbudowany przez ród Ossolińskich. Pierwotnie składał się z budynku mieszkalnego i wieży zbudowanej z kamienia i cegły. Wzniesiony został na skarpie otoczony fosą i wał ziemny. Znacznej rozbudowy zamku dokonali natomiast następni właściciele rezydencji czyli Tarnowscy. Kupili w 1522 wieś Dzików (jedną z historycznych miejscowości które weszły w skład późniejszego miasta Tarnobrzeg). Początkowo w pierwszej połowie XVII wieku Michał Stanisław Tarnowski dobudował północne skrzydło. Następnie w drugiej połowie tego samego wieku zlikwidowano stropy wieży w zachodnim skrzydle urządzając kaplicę. Następny XVIII wiek również był okresem rozbudowy zamku dobudowano wówczas trzecie skrzydłowy wschodnie oraz odnowiono elewacje w stylu późnobarokowym. Na początku XIX wieku zamek zniszczyli Austriacy jednak już 1834 przystąpiono do odbudowy w stylu neogotyku angielskiego. W 1927 roku na zamku w Tarnobrzegu wybuchł pożar, który zniszczył prawie cały budynek, jednak do odbudowy przystąpiono prawie natychmiast kończąc pracę w 1930 roku.

Zamek w Tarnobrzegu

Położenie i dojazd

Wejście na teren zamku znajduje się przy Placu Górników w Tarnobrzegu, dojazd ulicą Sandomierską. Parking znajduje się po lewej stronie tuż za bramą, można także zaparkować przy Placu Górników gdzie znajduje się kilka miejsc postojowych. Parkowanie jest bezpłatne.

Polska

Mapa Zamek w Tarnobrzegu
Tarnobrzeg w województwie Podkarpackim

50.579411, 21.676561

Zwiedzanie


Zwiedzanie Tarnobrzeskiego zamku można podzielić na dwie części pierwszą jest wejście na teren parku gdzie można podziwiać budowle z zewnątrz spacerując dookoła. Ponadto można zobaczyć pozostałe budynki kuchni dworskiej, wozowni oraz arboretum. Ten etap zwiedzania jest zupełnie bezpłatny. Drugą częścią jest zwiedzanie wnętrza w dwóch opcjach z przewodnikiem lub bez warto zaznaczyć, iż nawet w przypadku opcji beż przewodnika zwiedzanie odbywa się w grupie. Trasa zwiedzania jest ciekawie przygotowana na kilku poziomach od piwnic po pierwsze piętro i obejmuje najważniejsze pomieszczenia zamku w tym kaplicę i pozostałość po bibliotece. Czas zwiedzania wynosi około godziny.

Galeria zdjęć

Dodaj pierwszą ocenę