Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie zbudowany został w pierwszej połowie XIV wieku lecz docelowy wygląd uzyskał po rozbudowie w XV wieku. Ulokowano go na niewielkim wzniesieniu w zakolu rzeki Wałszy. Otoczony był z trzech stron korytem rzeki co zwiększało jego walory obronne. Zamek składał się z czterech skrzydeł ustawionych na planie zbliżonym do trapezu z wewnętrznym dziedzińcem. Główne a zarazem największe skrzydło znajdowało się po zachodniej stronie mieściło sale reprezentacyjne oraz zaplecze gospodarcze. Zachodnie skrzydło jako jedyne było trzypiętrowe pozostałe natomiast posiadały jedno piętro. Brama znajdowała się w najniższym skrzydle wschodnim. Zamek w Pieniężnie był pomiędzy XV I XVII wiekiem kilkukrotnie niszczony. Zawsze jednak remontowano budowle a w XVII wieku przebudowano nawet nieco elewacje w stylu barokowym. Niestety już na przełomie XVII i XVIII wieku zamek popadł w ruinę. W efekcie pod koniec XVIII wieku zburzono dwa skrzydła, pozostałe dwa natomiast w kiepskim stanie przetrwały do czasów obecnych.
Ruiny zamku w Pieniężnie znajdują się w pobliżu rzeki Wałszy. Najprościej dojechać do zamku od ulicy Rynek. Pozostałości znajdują się na końcu ulicy tuż za kościołem świętych Piotra i Pawła. Samochód zostawić można w pobliżu kościoła lub przy rynku jest tam sporo miejsca nie powinno być najmniejszego problemu z zaparkowaniem.
Polska
Ruiny są ogólnodostępne jednak zupełnie nieprzygotowane do zwiedzania, lepiej więc nie próbować wchodzić do środka. Najlepiej zachowane skrzydło północne można zobaczyć dokładnie z zewnątrz.
Data ostatniej aktualizacji: 2024-04-02