Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Szydłowcu

Ocena: 5.0

Opis zamku

Zamek w Szydłowcu zbudowany został w stylu gotyckim w latach 1470–1480 przez Stanisława Szydłowieckiego. Składał się z czworobocznej wieży i trzykondygnacyjnego domu mieszkalnego połączonych murem. Na początku kolejnego wieku zamek został przebudowany przez kolejnego właściciela Mikołaja Szydłowieckiego. Dobudowano dwa kolejne skrzydła po zachodniej i północnej tworząc trój-skrzydłową budowlę z dziedzińcem zamkniętym od południa murem kurtynowym. Wieża bramna stała się częścią zachodniego skrzydła. Następna przebudowa odbyła się w latach 1619-1629 a dokonał jej Mikołaj Radziwiłł. Dobudował trój-arkadową loggie z niewielkim krużgankiem oraz dwie narożne przybudówki z tarasami po stronie wschodniej. W XIX wieku zamek podupadł i był w częściowej ruinie. Odbudowany został w drugiej połowie XX wieku.

Rycerski zamek w Szydłowcu

Położenie i dojazd

Zamek położony jest w zachodnie części parku zamkowego pomiędzy ulicami Józefa Sowińskiego a Zamkową. Do otoczonej fosą budowli prowadzi drewniany most po zachodniej stronie. Samochód można zostawić na parking znajdującym się na rogu ulic Zamkowej i Garbarskiej lub przed bramą przy ulicy Sowińskiego.

Polska

Mapa Zamek w Szydłowcu
Szydłowiec w województwie Mazowieckim

51.226442, 20.853484

Zwiedzanie


Zwiedzanie zamku w Szydłowcu jest przyjemne, na początek można obejść całą budowle dookoła spacerując po parku zamkowym. Następnie można udać się na dziedziniec jest on otwarty więc wejść za bramę można bez dodatkowych opłat. Wnętrze zamku także jest udostępnione zwiedzającym znajduje się w nim Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 4.5

90

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 5.0

100

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 4.9

98

Galeria zdjęć

Ocena: 5.0 (na podstawie 1 opinii)

Często zadawane pytania

Kiedy można zwiedzać zamek w Szydłowcu za darmo?

Wejście na dziedziniec zamkowy zawsze jest bezpłatne natomiast we wnętrzach znajduje się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych dostępne bezpłatne we wtorki.

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-08